Par filmām: Jauns Mēness / New Moon

Posted: novembris 29, 2009 in ...par filmām, Recenzijas
Birkas:, , , , , , , , , , ,

Vakar (27. novembrī) es, kopā ar māsu, devos pievienoties cilvēku masām, kas devās uz kino teātriem, lai noskatītos otro Krēslas sērijas filmu – Jauns mēness. Šodien nolēmu dalīties ar saviem iespaidiem un domām par filmu.

IEVADS. Pirmo šīs sērijas filmu es redzēju pirms laba laika (drīz būs pagājis gads). Toreiz nemaz nebiju lasījis nevienu grāmatu no Krēslas sērijas. Atklāti runājot, šīs, pirmās,  filmas laikā manas domas vairāk grozījās ap cilvēku, ar ko kopā biju atnācis, nevis pašu filmu, jo tā vienkārši nespēja nekā īpaši piesaistīt manu uzmanību tāpēc, ka tajā nebija nekā jauna – tamlīdzīgas filmas ir bijušas un noteikti arī būs vēl daudzas – tādējādi man pat pēc filmas nebija īsti nekā, ko par to teikt, jo vienīgais vārds, kas patiesi raksturotu šo filmu ir “viduvēja”, taču es atturējos no tamlīdzīgu vārdu pielietošanas, jo nevēlējos aizskart kāda jūtas(pēc laiciņa gan noskatījos filmu vēlreiz, mājās, lai pārliecinātos, ka neesmu palaidis garām kādu svarīgu domu, taču manas domas īpaši nemainījās). Lai arī ko es domātu par filmu, tomēr, ietekmējoties no apkārtējo teiktā, ka grāmata esot labāka un, tā kā pats arī zinu, ka grāmatas parasti ir labākas, saņēmos un izlasīju grāmatu, patiesi – grāmata IR labāka, kaut arī nevarētu teikt, ka šī grāmata būtu tik izcila, kā visi (fani, pamatā – fanes) par to  stāsta, tā ir diezgan kvalitatīvs un izklaidējošs laika kavēklis, ja piever acis uz, maigi sakot, paviršo latvisko tulkojumu, kur paspīd tādi izcili vārdi kā “autsaideri”(outsiders) un dažādi burtiski iztulkoti angļu valodas izteicieni (ja tādas ir grāmatas, tad kāpēc gan vēl vispār kāds brīnās, kāpēc latviešu valodā ienāk dažādi citu valodu vārdi, kuriem tikai pievienota latviešu valodai raksturīgā galotne).

Šoreiz, uz filmu ejot, biju lasījis grāmatu un tādējādi bija iespēja labi salīdzināt visu ar grāmatā rakstīto, kā arī šoreiz uz kino biju atnācis ar savu mazo māsu (10 gadi), kura visas šīs sērijas grāmatas ir izlasījusi neskaitāmas reizes un pirmo filmu kādā laika periodā skatījās gandrīz katru dienu… citreiz pat vairākas reizes dienā. Tādā veidā filmas nepilnības ar viņu varējām apspriest kopīgi.

ĪSS IESKATS SIŽETĀ. Bella Svona (Kristena Stjuarte) ir satriekta par mīļotā – vampīra Edvarda Kalena (Roberts Patinsons) – pēkšņo aizbraukšanu, bet mierinājumu viņa rod draudzībā ar neatvairāmo Džeikobu Bleku (Teilors Lotners). Negaidot viņa tiek ierauta vampīru izseno ienaidnieku – vilkaču – pasaulē, un tas ir pārbaudījums Bellas uzticībai.

 

DOMAS / RECENZIJA. Filma kā tāda jau protams nav no tām sliktākajām, tāpēc cilvēki, kuriem patika pirmā filma, noteikti izbaudīs arī otro filmu – manai māsai filma patiesi patika.

Filma iesākās pat diezgan daudzsološi… ievada daļā Edvards arī izteica asprātīgu frāzi: “Tici man – tiem vampīriem nevar uzticēties.”(Can’t trust those vampires, trust me.), ja nu kāds nav informēts – Edvards pats ir vampīrs. Tas bija visasprātīgākais teksts visā filmā un arī vienīgais, kas patiesi iespiedās atmiņā.

Atzīšos, ka, lasot grāmatu, man šķita nedaudz pāršauts par strīpu ar attēlošanu, cik ļoti Bella, galvenā varone, pārdzīvo Edvarda zaudējumu.. man tas pat nedaudz sabojāja garastāvokli, tāpēc filmas sākumā klusi nodomāju “Cerams, ka filmā tas nebūs uzsvērts tik ļoti kā grāmatā..” Un kas to būtu domājis – manas lūgšanas tika uzklausītas. Grāmatā šī te skumšana pēc Edvarda ungarīgās sāpes sastādīja lielāko grāmatas daļu un aktīvā darbība varētu būt, ka visā grāmatā aizņēma kādas 100 lpp toties filmā šī visa skumšana kopumā aizņēma labi, ja 5 minūtes un visa pārējā bija aktīvā darbība. Tas, protams, ir saprotams, ka filmā nevar iekļaut visu un es nebūt nevēlētos skatīties 2 h garu raudāšanu spilvenā, taču filmā tam visam, kas grāmatā bija ieņēmis tik lielu nozīmi, pārskrēja pāri kā kaut kam nenozīmīgam, vairāki notikumi tika pilnībā izlaisti, citi notikumi izmainīti un ieviesti kādi jauninājumi, par kuriem grāmatā nekas nebija minēts (neko konkrētu neteikšu, lai neizjauktu kādam skatīšanās prieku).

Filmā bija vairāki diezgan neveikli brīži, kuros publikas lielākā daļa kopīgi ķiķināja, kaut gan tas skaidri nebija domāts kā joks. Šim pat nosaukšu iespējami nekonkrētu piemēru – pēc kādas kaujas ainas (kura patiesībā nemaz tā īsti netika pieminēta grāmatā) tiek nolasītas kāda tēla domas un parādās ļoti naiva un pārlieku tipiska aina, kurā Bella ar Edvardu sākumā skrien viens otram pretī, pēc tam viens otram pakaļ. Neizskaidrojami, bet fakts – tas zālē izraisīja pamatīgu smieklu vētru – šķita, ka biju viens no retajiem, kas tikai pasmaidīja.

 

KOPSAVILKUMS. Šī filma ir skatāma, bet iespējams, ka pat labāk būtu, ja grāmata nemaz nebūtu lasīta, jo tad nevajadzētu saskarties ar noviržu no orģināla pamanīšanu – tas ir apmēram tāpat kā tad, ja aiziesi uz kādas sev nepazīstamas grupas koncertu, kuri visu laiku jauks vārdus un dziedās visu citādāk, bet tu to nepamanīsi, jo nezināsi, ka vajadzētu būt citādi, toties ilggadējie fani uzreiz pamanīs katru sīkumiņu. Taču nevarētu teikt, ka filma ir garlaicīga, patiesībā tā ir padarīta pat daudz aktīvāka, taču tai nav nekādas patiesas noskaņas, ir tāda sajūta, it kā braucot ar ātrvilcienu garām teātra izrādei – visi notikumi ātri vien vienkārši paslīd garām.

Manuprāt, filmas veidotāju (režisora u.c.) darbs ir bijis diezgan paviršs un ar apmēram tādu domu: “Kāda starpība, ko mēs darām – visi tāpat nāks uz šo filmu.” Un ja tā, tad viņiem ir bijusi pilnīga taisnība – ja paskatīsities IFDB.lv sākumlapas kreisajā pusē redzamajā “ASV Nedēļas Nogales TOP10”, tad pamanīsiet, ka šī filma ir pašā virsotnē.

 

VĒRTĒJUMI.

Mans: 5,5/10

IMDB: 4,5/10 (27,563 balsis)

IFDB: 8,0/10 (11 balsis)

Skatoties IMDB vērtējumu, redzams, ka es nebūt neesmu bijis tik bargs, vērtējot šo filmu…

REKLĀMAS FILMIŅA / TRAILER.


Advertisements
Komentāri
 1. […] Uzrakstīt šo rakstu mani ierosināja Ladyoflight komentārs pie mana raksta par Krēslas sērijas jauno filmu(Jauns mēness), kur ievadā izteicu savu viedokli par pirmajā grāmatā atrodamo vārdu “autsaideri” […]

 2. Ladyoflight saka:

  nu nu..
  kā tad tu tulkotu vārdu ‘outsideri’ tieši “krēslas” kontekstā?

 3. Tomiņš saka:

  Krēsla vispār ir… mārketinga uzpūsts mēsls. :D
  Cilvēk – Palasi Vampīra Dienasgrāmatu, paskaties seriālu – sapratīsi. ;)

 4. cilvēks saka:

  Ja tev liekas, ka grāmatas tulkojums ir slikts. Tev vajadzētu palasīt grāmatu oriģinālvalodā. Tad var izbaudīt pilnībā nespēju labi rakstīt. Manuprāt tulkojums latviešu valodā ir pat pārāks par oriģinālu, jo tulks ir atļāvies uzlabot oriģinālu un piešķīris tam vismaz kaut cik sakarīgas grāmatas vaibstus.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s